Jasełka - czas Bożego Narodzenia

Dla każdego czas Bożego Narodzenia to okres wyjątkowy, gdy między innymi ludzie przestają się kłócić, stają się lepsi. To także okres, gdy możemy w końcu spędzić więcej czasu z rodziną. Niestety powoli w Polsce znikają takie tradycje jak przebieranie się za kolędników. Jedyną ostoją jest obecnie wieś, gdzie nadal ludzie chcą takie tradycje kontynuować i zależy im na tym, by takie tradycje mogły przetrwać dla następnych pokoleń.

Scenariusze jasełek kiedyś i dziś

Zmieniły się również jasełka, które nie są tak popularne. Były przed laty wzorowane na przygotowanych przez franciszkanów widowiskach. Na początku były przedstawieniami, które prezentowano w kościołach. Z czasem się to zmieniało ponieważ przeniesiono je do innych miejsc a ich fabuła została nadmiernie rozbudowana. Przede wszystkim pojawiły się tam zbędne postacie i wątki nie pasujące do ewangelicznego obrazu. Pojawiły się nawet zakazy biskupów, by w ogóle wystawiać takie przedstawienia. Dlatego za tym zakazem przyszło przeniesienie takich przedstawień do gospód i teatrzyków wędrownych. Pojawiły się więc pewne trudności, ale tak naprawdę jasełka przetrwały i współcześnie nadal są znane. I w Polsce w czasie od świąt do 2 lutego wystawia się takie przedstawienia. Najczęściej kultywuje się je w szkołach, przedszkolach i domach kultury. Obecnie tworzy się różnego rodzaju formy estetyczne, które mają sprawiać, że takie przedstawienia będą jeszcze ciekawsze i będą przyciągać widzów.

tradycyjne jasełkaScenariusze jasełek - powrót do tradycyjnych form

W ostatnim czasie można zauważyć, że powoli jasełka zaczynają wracać do swoich korzeni i ludzie takimi widowiskami bardziej się interesują. Pojawiają się nawet w niektórych miejscach przeglądy przedstawień jasełkowych. Dla mieszkańców takich miejscowości jak Laskowa, Trzebieńczyce oraz Grodziska to ważne wydarzenia. Dla dzieci przedstawienie takie może być wejściem do artystycznego świata. Co za tym idzie może to być również forma rozwijająca początkującego artysty. Dzięki nim można się uczyć gry aktorskiej czy pokazywania emocji. W przypadku rodziców będzie to oczywiście taka forma, dzięki której będą mogli zobaczyć jak się rozwijają i jakie mają osiągnięcia. Dla szkół to także forma promocji, ponieważ na przedstawienie można zaprosić również innych gości z poza szkoły. Jeśli chodzi o szkolne jasełka to na pewno warto postarać się o dobre wykonanie strojów czy scenografii, by tym podkreślić przedstawienie i jego charakter. Przedstawienia na Boże Narodzenie Przedstawienia te nie mają jakiegoś wielkiego rozmachu ale mają w sobie coś naprawdę wyjątkowego, dlatego rzeczywiście ich tradycja nadal może się utrzymywać. Magia, która znajduje się w tych przedstawieniach sprawia, że chętnie je oglądamy i same w sobie budzą w nas pewną dozę refleksji a same jasełka są rzeczywiście czymś więcej niż tylko zwykłym przedstawieniem.