5 cech naprawdę dobrego scenariusza

dobry scenariusz przedstawieniaJeśli chodzi o pracę z dziećmi to na pewno bardzo duże znaczenie ma działalność na scenie. W ciągu roku jest wiele takich dat, gdy przygotowuje się różne okolicznościowe występy. Jest to dla dzieci pewna forma zabawy i współpracy. Gdzie jednak znaleźć najlepsze scenariusze, by takie przedstawienia realizować?

Przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć co rozumiemy pod pojęciem dobrego scenariusza. Nauczyciele mają różne wymagania, dlatego można tylko mówić o pewnych ogólnych cechach. Na pewno scenariusz musi zostać dobrze dopasowany do wieku dzieci, które będą miały zajmować się wystawieniem przedstawienia. Fabuła i język muszą być na takim poziomie, który będzie dla dzieci zrozumiały. W ten sposób praca z takim scenariuszem będzie dużo łatwiejsza i dzieciom będzie dużo łatwiej realizować przedstawienie.

Druga kwestia to odpowiednie przygotowanie scenariusza pod kątem liczby występujących osób. Chodzi o to, by zaangażować do takiego przedstawienia jak najwięcej dzieci. Nie może się tak stać, że jakieś dziecko nie będzie występować, bo braknie dla niego roli. Nikt z grupy nie może czuć się wyizolowany. Chodzi o to, by dzieci razem przeżyły ciekawą przygodę.

Trzecia ważna sprawa to oczywiście przygotowanie scenariusza w odpowiedni sposób pod kątem jego treści. Warto zadbać, by znajdowały się tam jakieś większe wartości, które dzięki niemu będą przekazane dzieciom. Poza tym można również zadbać o to, by w scenariuszu była pewna dawka humoru, ponieważ śmiech jest zawsze bardzo waży.

jaki scenariusz wybrać na jasełkaIstotną sprawą będzie wybór takiego scenariusza, który można dobrze dopasować do miejsca, w którym przedstawienie będzie realizowane. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że często mamy ograniczenia jeśli chodzi o układ czy powierzchnie pomieszczeń, dlatego trzeba przemyśleć czy taki scenariusz uda się odpowiednio zrealizować.

Oczywiście ważną sprawą jest także muzyka. Jest to element konieczny w każdym przedstawieniu teatralnym. Nieważne czy będzie to teatr amatorski czy profesjonalny. W związku z tym w dobrym scenariuszu musi się znajdować dobrze dopasowana muzyka. Chodzi o to, by były odpowiednie piosenki, podkłady czy odgłosy pasujące do przedstawienia. Tylko taki scenariusz, który będzie dobrze dopełniony muzyką będzie się świetnie sprawował w realizacji. Jeśli scenariusz ma pięć wspomnianych tutaj cech to można powiedzieć, że będzie to dobry scenariusz i będzie warto po niego sięgnąć. Inwestycja taka będzie dobrym rozwiązaniem i na pewno przygotuje się świetne przedstawienie.