Jak przygotować oryginalne jasełka?

Jasełka są tradycyjnym przedstawieniem, na które dzieci czekają nierzadko przez cały rok z wielką niecierpliwością; jest to również doskonała zabawa dla rodziców oraz innych dorosłych pracowników szkoły. Okres Bożego Narodzenia jest zatem bardzo ważnym czasem dla każdego pedagoga – każdy chce wówczas urządzić przedstawienie, które będzie w stanie zaskoczyć wszystkich widzów.

Zadanie to może być jednak dość trudne, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że opowieść o narodzeniu Jezusa jest po prostu wszystkim doskonale znana. Niektórzy zastanawiają się, czy w ogóle jest tutaj miejsce na jakiekolwiek dodatkowe eksperymenty czy ulepszenia i własne interpretacje. Okazuje się, że jak najbardziej! W końcu historia opowiadająca o tym, jak Bóg we własnej osobie zszedł na ziemię może posłużyć nam jako źródło wielu ciekawych inspiracji, choć niekiedy musimy trochę ich poszukać. Potrzebny będzie nam przede wszystkim nowatorski scenariusz, dzięki któremu będziemy w stanie porwać publiczność i wydobyć z naszych aktorów to, co w nich najlepsze. Dobre przedstawienie tego typu musi przede wszystkim podkreślać niezwykle ważną rolę, jaką w dziejach ludzkości odegrało to wydarzenie – można zatem pozwolić sobie na pewne humorystyczne elementy, ale nie powinniśmy z tym przesadzać. Jasełka z pewną dawką dobrego humoru nie są wbrew pozorom propozycją jedynie dla najmłodszych widzów.

jak przygotować jasełkaBardzo ciekawym rozwiązaniem jest przygotowanie scenariusza w taki sposób, aby całe przedstawienie w różnych kwestiach nawiązywało do współczesnych realiów. Żłobek Jezusa może być na przykład miejscem, do którego pielgrzymują różne współcześnie znane nam grupy społeczne. Świetnym uzupełnieniem będą tutaj odpowiednio dopasowane stroje, na przykład nawiązujące do określonych grup zawodowych lub etnicznych. Inną interesującą propozycją jest wprowadzenie do scenariusza niektórych postaci, które normalnie tam nie występują. Nie musimy również trzymać się utartych schematów przy tworzeniu tych standardowych postaci, takich jak diabeł czy anioł. Możliwości są tutaj bardzo szerokie, dzięki czemu praktycznie wszystko zależy głównie od naszej własnej wyobraźni oraz inwencji.