Przedszkolna zabawa w teatr i jej specyfika

teatr w przedszkolu Przedstawienia teatralne z udziałem dzieci to bez wątpienia jeden z ważniejszych elementów związanych z pracą w przedszkolu. Teatr to przecież forma sztuki znana z tego, że umożliwia łączenie różnego rodzaju wizji artystycznych. Ich wspólne wykorzystanie przyczynia się do tego, że można mówić o teatrze jako o syntezie sztuki. Już choćby dlatego kontakt dzieci z teatrem na etapie edukacji przedszkolnej wcale nie musi ograniczać się do oglądania przedstawień.

Znakomitym pomysłem jest również zabawa w teatr. Sam pomysł nie powinien być zaskoczeniem dla maluchów, nie ma bowiem wątpliwości, że dzieci czerpią przyjemność z wcielania się w różne postacie. Chętnie bawią się w szkołę, dom oraz sklep i choć nie dzieje się to świadomie, właśnie podczas tych zabaw maluchy stają się aktorami. Przebierają się, odgrywają role i potrafią znakomicie modulować głos, aby zyskać na wiarygodności, wykonują więc wszystkie te działania, które są typowe dla teatru. Przedszkolak nie ma też problemu z wyrażaniem swojej natury za pomocą różnych form. Jest otwarty nie tylko na mowę, ale również na śpiew i taniec. A przecież przedszkole już od jakiegoś czasu jest postrzegane jako miejsce, w którym aktywność dziecka powinna być podtrzymywana, nie dziwi więc to, że zabawa w teatr staje się formą prawdziwie interesującą, owocującą lepszym otwarciem maluchów na kontakt z innymi.

koło teatralne w przedszkoluMówiąc o zaletach teatru w przedszkolnym wydaniu warto zwrócić uwagę i na to, że staje się on znakomitą okazją do tego, aby dziecko mogło realizować swoje marzenia. Może przecież stać się kimś innym. Co więcej, w przedstawieniu zawsze pojawia się nutka niepewności, nigdy nie wiadomo, jak potoczą się wydarzenia i trudno powiedzieć, co jest naprawdę pewne, a co nie. Wprowadzanie dzieci w świat sztuki poprzez teatr ma też wiele bardzo wymiernych korzyści. Tu warto wspomnieć już choćby to, że maluch niejako automatycznie poprawia dykcję, przez co jego mowa staje się wyraźniejsza. Teatr ma też niemały wpływ na umuzykalnienie młodego człowieka i poprawia ruchy dziecka. A przecież sam maluch postrzega teatr przede wszystkim jako formę pełnej radości zabawy i nie można nie zgodzić się z tym, że taki sposób odbierania teatru przez dziecko ma szczególnie duże znaczenie.

Zabawa w teatr ma zresztą i ten plus, ę sprzyja pamięci. Dziecko jest skazane na uczenie się tekstu, wypracowuje też własne metody pozwalające mu na utrzymanie koncentracji w czasie gry. Okazuje się przy tym, że zyskuje też pewną wiedzę teoretyczną dowiadując się, jak powstaje sztuka i czyja obecność jest niezbędna do jej rozegrania. Okazuje się, że zabawa w teatr niesie za sobą szereg zalet również wówczas, gdy analizujemy ją z psychologicznego punktu widzenia. W czasie jej trwania dziecko uczy się, jak rozładowywać emocje i wyostrza swój zmysł obserwacji. Co więcej, w czasie zabawy dziecko zaczyna czuć się doceniane i potrzebne, a przecież w czasie procesu wychowawczego szczególnie duże znaczenie ma praca nad tym, aby maluch odpowiednio przeżywał zarówno emocje, jak i uczucia.

Dziecko podczas zabawy w teatr zyskuje również dlatego, że ma szansę na wcielenie się w bohaterów przedstawienia i przeżycie wydarzeń, które determinowały ich losy. Dzięki temu kształtuje w sobie dobre wzorce i zauważa, że w życiu nie wszystko jest pozytywne, co jest największą korzyścią płynącą z obecności w przedstawieniu również złych bohaterów. Zabawa w teatr to również pomysł na oryginalne zajęcia, w których dzieci będą chętnie uczestniczyć. Przynosi radość i zadowolenie, a jednocześnie przekazuje wartości wyższe. Zadowolone są z niej nie tylko dzieci, ale i sami wychowawcy.