Światło w przedstawieniu teatralnym

światło w przedstawieniu Jeśli ktoś chociaż raz w swoim życiu odwiedził teatr to na pewno doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak niezwykle ważną rzeczą w każdym faktycznie udanym przedstawieniu jest dobre oświetlenie. Obok aktorów należy ono do najbardziej podstawowych elementów przedstawienia, i samo w sobie ma własną rolę do odegrania.

Jeżeli ktoś realizuje zatem jakiekolwiek przedstawienie teatralne z dziećmi lub młodzieżą, to koniecznie musi skupić się na tym właśnie aspekcie. Jednym z głównych problemów z jakimi muszą zmierzyć się osoby realizujące takie szkolne przedstawienia są dość ograniczone możliwości – trudno jest w końcu oczekiwać dostępu do profesjonalnej sceny czy zawodowego sprzętu teatralnego – a oświetlenie należy do podstawowych elementów takiego waśnie sprzętu. Nie jest to jednak powód, dla którego mamy rezygnować z naszej pracy.

Jeśli tylko wykażemy się tutaj odpowiednio kreatywnym podejściem, to nawet przy niewielkich możliwościach będziemy w stanie osiągnąć naprawdę imponujące efekty. Głównym zadaniem światła jest zbudowanie na scenie odpowiedniego nastroju i klimatu, a także podkreślanie najważniejszych naszym zdaniem elementów przedstawienia. Bardzo ważna jest tutaj odpowiednia gra świateł, przez co przed rozpoczęciem przedstawienia powinniśmy posiadać dokładny i dobrze przećwiczony jej plan. Wszystkie takie działania muszą być w pełni świadome i odpowiednio przemyślane. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest całkowite wyłączenie światła lub zastosowanie niewielkiej jego ilości przed rozpoczęciem samego przedstawienia, bowiem coś takiego doskonale buduje atmosferę oczekiwania. Z kolei mocne, białe lub kolorowe światło może posłużyć nam do zaakcentowania jednej, najważniejszej postaci w niektórych scenach.

Światło jest również zwykłym elementem scenografii – może imitować na przykład wschód słońca. Za pomocą chłodnego, lekko przyciemnionego światła możemy zbudować na scenie atmosferę tajemnicy i niepokoju. Niekiedy odpowiednie światło praktycznie całkowicie zastępuje scenografię; w każdym przypadku jest jednak bardzo istotnym jej elementem. Wbrew pozorom, sprzęt w pełni wystarczający do zapewnienia oświetlenia w czasie amatorskich, szkolnych przedstawień wcale nie jest szczególnie rozbudowaną kwestią. Niekiedy w zupełności wystarczy nam jeden reflektor LED-owy oraz jeden reflektor punktowy. Ceny takich urządzeń nie są nawet szczególnie wygórowane.