Jak znaleźć dobry scenariusz jasełek?

Mówiąc o organizacji jasełek mamy świadomość tego, że jest to praca nie tylko twórcza, ale i dość trudna. Jak bowiem opowiedzieć po raz tysięczny o narodzinach Jezusa nie przyczyniając się do tego, że wszyscy wokół będą ziewać z nudów?


Scenariusze jasełek - Wydawnictwo Biała Łódka

Scenariusze jasełek Wydawnictwa Biała Łódka pozwolą stworzyć Ci piękne jasełka z głębokim przesłaniem, a przy tym również z dużą dozą humoru. 

W zestawie: Książka + płyta CD z oryginalnymi pastorałkami stworzonymi specjalnie na potrzeby poszczególnych scenariuszy. Zapraszamy do sklepu internetowego: www.biala-lodka.pl


Oczywiście, sukces na scenie jest możliwy, w dużej mierze jest on jednak uzależniony od dobrego, nowatorskiego scenariusza. Jego przygotowanie nie jest proste, cel ten można jednak osiągnąć na kilka sposobów. Scenariusz można przygotować samodzielnie, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby połączyć ze sobą kilka już dostępnych. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z gotowej publikacji nawet, jeśli będzie ona zaprezentowana widzom w okrojonej formie. Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, na uwadze powinniśmy mieć przede wszystkim to, że przekaz przedstawienia musi być jednoznaczny.

scenariusz jasełekJasełka opowiadają o miłości Boga do człowieka, to bowiem właśnie o niej świadczą narodziny Jezusa. Jeśli nie mamy więc wątpliwości, że przesłanie to jest czytelne, możemy przystąpić do dalszej analizy tekstu. Trudno się bez niej obyć, konieczne jest bowiem ustalenie, czy przedstawienie będzie rozwijające i czy będzie odpowiadało wiekowi aktorów.

Jasełka nie powinny być zbyt trudne, wskazane jest jednak również unikanie scenariuszy, które nie wymagają jakiegokolwiek wysiłku. Nie bez znaczenia jest i to, czy język scenariusza i piosenek jest dostosowany do wieku młodych aktorów. Warto zastanowić się też nad tym, czy liczba aktorów jest wystarczająca, najlepszym rozwiązaniem jest bowiem zapewnienie możliwości gry całej grupie aktorów. Na szczęście, w tym konkretnym przypadku nie ma z tym aż tak dużego problemu, jak ma to miejsce w wielu innych przedstawieniach, dla jasełek charakterystyczna jest bowiem mnogość ról. Mimo wszystko, warto tak popracować nad tekstem, aby nie okazało się, że ponad połowa małych aktorów jest zmuszona do odtwarzania ról niemych. Tu sprawdzają się znakomicie piosenki, aktorów można bowiem podzielić na mówiących i śpiewających.